Megmutatjuk a routerek legfontosabb kényelmi szolgáltatásait, és azt is, hogy pontosan mire használhatod őket.

A sorozatunk előző két részében a WiFi-hálózat optimális kialakításával és a biztonsági kérdésekkel foglalkoztunk, a mostani harmadik részben pedig a legfontosabb kényelmi szolgáltatások funkciót magyarázzuk el.

Üzemmód

Kezdjük rögtön azzal, hogy a legtöbb router esetén többféle működési módot is be tudsz álltani. Ezek között jelentős eltérések lehetnek funkcionalitásban, ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen beállítást használsz!
• Wireless router: ez az alapbeállítás, ilyenkor az eszköz útválasztóként szolgál, az internetkapcsolatot adó másik kütyüt pedig a WAN portra kell csatlakoztatni. Amellett, hogy a router vezeték nélküli hálózatot hoz létre, maga osztja ki az IP-címet a csatlakozó eszközök számára.
• WISP: a fentihez hasonló konfiguráció azzal a fontos különbséggel, hogy az internetet adó eszköz és a router között is vezeték nélküli a kapcsolat.
• Wireless Access Point: ebben az üzemmódban a router csak hozzáférési pontként működik, más eszközök számára kínál WiFi csatlakozási lehetőséget. A hálózatban van egy központi router is, amihez a hozzáférési pont vezetékkel kapcsolódik.
• Wireless Extender: ilyenkor a router feladata az, hogy egy meglévő WiFi hálózatra csatlakozva annak hatókörét bővítse. Speciális esete a mesh, amikor a routerek aktívan kommunikálnak egymással, hogy a csatlakozó eszközök számára a legjobb minőségű és sebességű kapcsolatot nyújthassák.
• WiFi kliens: ebben az esetben a router feladata az, hogy egy meglévő WiFi hálózathoz kapcsolódjon, hidat képezve a WiFi hálózat és a routerhez kapcsolódó, csak vezetékes kommunikációt támogató eszközök között.

VPN

Egy olyan szolgáltatás, amely az eszközök között titkosított, azaz lehallgathatatlan kapcsolatot hoz létre. Az a router, amely VPN-szerverként használható, arra ad lehetőséget, hogy az interneten keresztül más eszközök csatlakozzanak hozzá titkosított kapcsolaton keresztül. A VPN-klines funkciót (is) támogató routereknél a router kapcsolódik egy VPN-szerverhez, így a rajta átmenő összes internetes forgalom titkosítottá válik.

Vendég hálózat

A funkciót támogató routereknél arra van lehetőség, hogy egy második WiFi-hálózatot is létrehozz a nem megbízható eszközök – például vendégek, okoskütyük – számára. A vendég WiFi-re csatlakozó eszközök ugyanúgy hozzáférnek az internethez, mint a „rendes” hálózatra csatlakozó kütyük, viszont a vendég hálózat és a normál hálózat között nincs átjárás, ezért az olyan kütyüidet, mint az okostelefon, a számtógép vagy a tablet, nem látják. Így a bennük lévő esetleges biztonsági hiányosságok az otthoni hálózatot és a rajta „lógó” eszközöket nem veszélyeztetik.

QoS

Ez a szolgáltatás a router sávszélességének optimális elosztásában segédkezik; arra ad lehetőséget, hogy egyes alkalmazások vagy eszközök számára dedikált sávszélességet vagy a rendelkezésre álló sávszélességen belül prioritást biztosítson.

DDNS

A dinamikus DNS szolgáltatás egy olyan megoldás, amely segítségével az otthoni router egy egyedi URL segítségével mindig fixen elérhető. Ez rengeteg szolgáltatáshoz fontos, például akkor is szükség van rá, ha a router VPN-szerverként működik, vagy NAS-t használsz, amihez szeretnél interneten keresztül is csatlakozni. A dinamikus DNS-re szinte minden otthoni internetszolgáltatás esetén szükség van, mert a szolgáltatók – jellemzően – 24 óránként bontják a kapcsolatot, pont azért, hogy az IP-cím folyamatosan változzon.

DHCP kliens lista

A routerek a DHCP funkció segítségével adnak IP-címet a csatlakozó eszközöknek. A DHCP kliens listát arra használhatod, hogy az eszközeidnek fix belső IP-címet állíts be – azaz eszközeid az IP-címeik lejárata után is mindig ugyanazt a címet kapják vissza. Az eszközök azonosítása MAC-címe alapján történik.

MAC-szűrés

A MAC-szűrés arra ad lehetőséget, hogy a router a csatlakozó eszközök esetében a kapcsolatot annak függvényében engedélyezze vagy tiltsa, hogy az adott eszköz MAC-címe szerepel-e az általad összeállított listában vagy sem. Ezt a szolgáltatást kétféleképpen is használhatod: az egyik esetben csak a listában szereplő eszközök tudnak kapcsolódni a hálózathoz, a másik esetben pedig csak a listán NEM szereplő eszközöknek van erre lehetősége.

WPS

A WPS az eszközök csatlakoztatását teszi egyszerűbbé azzal, hogy a WiFi-hálózat jelszavának az ismerete nélkül is biztosítja a kapcsolódás lehetőségét. Ehhez pedig csak arra van szükség, hogy a csatlakozó eszközön és a routeren egyszerre aktiváld/megnyomd a WPS funkciót/gombot, és megvárd azt a pár másodpercet, amíg a kapcsolat felépül.

Port átirányítás

A port átirányítást arra használhatod, hogy a hálózati forgalmat egy adott gép felé tereld. Ennek – otthoni körülmények között – főleg akkor van jelnetősége, ha valamilyen hálózati eszközt az interneten keresztül is el szeretnél érni. Ilyenkor a port átirányítás segítségével állíthatod be, hogy az interneten keresztül érkező kérések melyik eszközhöz legyenek átirányítva.

UPnP

Az UPnP egy olyan protokoll, amely a hálózatra csatlakozó eszközök számára teszi lehetővé azt, hogy mindenféle konfiguráció nélkül, automatikusan csatlakozzanak egymáshoz. Elsősorban akkor hasznos, ha például egy médialejátszót és egy NAS-t szeretnél összekötni, hogy előbbi lássa a NAS-on tárolt filmeket. Azonban az UPnP veszélyeket is rejt magában, ezért csak akkor használd, ha a kommunikációt a belső hálózaton belül tartod.